گالاپاگوس

تاریخ درج: 1395/11/15مجمع الجزایر گالاپاگوس در فاصله ی  965 کیلومتری غرب کشور اکوادور در اقیانوس آرام قرارگرفته است و از 5 جزیره ی اصلی که در نزدیکی خط استوا قرار دارند ، تشکیل شده است. نام این جزایر عبارتند از :

* سان کریستوبال 

* سانتاکروز 

* فرناندینا 

* ایزابلا 

* سان سالوادور

جزایر گالاپاگوس به عنوان یکی از شگفتی های طبیعی دنیا شناخته شده اند و علاوه بر جزایر 5 گانه از 8 جزیره ی کوچک و چهل جزیره ی صخره ای برخوردار است. بزرگترین شهر آن پورتو آی ارا (واقع در جزیره سانتاکروز) و دارای 41000 نفر جمعیت می باشد . چارلز داروین دانشمند مشهور (قرن نوزدهم میلادی) در این جزایر به بررسی نظریه تکامل تدریجی انسان پرداخت و معروف شد.

جزایر گالاپاگوس برگرفته از گونه های مختلف گیاهی و جانوری کمیاب می باشد وبه دلیل دور بودن از دسترس انسان ها همچنان زیبایی طبیعی خود را نگهداری کرده است و به همین دلیل گونه های بومی و منحصر به فرد فراوانی از گیاهان و حیوانات مختلف در آنجا رشد و زندگی می کنند.

مانند شیرهای دریایی ، لاکپشت های سبز گالاپاگوس ، پنگوئن های محلی ، ایگوآنای دریای ، نهنگ ها و کوسه ها ، دولفین ها و مارمولک های گدازه ای و ... می باشد.

انواع پرندگان دریایی نظیر فلامینگو ها و همچنین گیاهان متنوع اسکالسی بومی ، درخت سرخس و ... در این جزایر وجود دارد. انواع نادری از پنبه ، فلفل ، گل قهر کن ، گوجه فرنگی و فلفل نیز وجود دارد.

زندگی در اعماق آب ها نیز بسیار متنوع و جذاب می باشد. انواع ماهی ها ی بومی و گیاهان دریایی مختلف در آن قابل مشاهده است و همین مساله گالاپاگوس را رده ی بهترین عجایب غواصی قرار داده است.

آب و هوای آن یکی از  عوامل مهم تکامل و گستردگی گیاهی و جانوری در این جزایر (آب و هوای گرمسیری و خشک) می باشد.

این مساله باعث شده تا گالاپاگوس یکی از مهم ترین گنجینه های طبیعی زمین و آخرین پناهگاه حیات وحش باشد.

در اثر فوران های آتش فشانی جزایر گالاپاگوس در حدود ۵ میلیون سال پیش به وجود آمد و امروزه آتش فشان ها در جزایر فرناندینا و ایزابلا فعال هستند. گالاپاگوس در سال ۱۸۹۲ به افتخار کریستوف کلمب به نام مجمع الجزایر کولون نامیده شد و در سال ۱۹۲۴ کشور اکوادور حفاظت از این جزایر را قانونگذاری کرد .دانلود فایل ضمیمه

نظرات

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

* تکمیل موارد ستاره دار ضروری است
(نمایش داده نخواهد شد)
 
1000